Hall of Fame

- Roll of Honour -

Past Champions

wdt_ID YEAR   WINNER   CLUB   VENUE   SCORE
1 2022 D. Patterson Seaham Castle Eden 278
2 2021 A. Charlton Ramside Hall Durham City 278 (-6)
3 2020 J. Glenn Bishop Auckland Hartlepool 271*
4 2019 J. Ainscough Wynyard Bishop Auckland 278
5 2018 C. Handy South Moor Billingham 280
6 2017 C. Handy South Moor Wynyard 278
7 2016 K. Rae Tyneside Wearside 285
8 2015 R.J. Aisbitt Brancepeth South Shields 291
9 2014 R.J. Aisbitt Brancepeth Eaglescliffe 283
10 2013 J. Kirkpatrick Ramside Seaton Carew 289
11 2012 R. Lee Tyneside Whickham 275
12 2011 M. Mccririck Heworth Heworth 288
13 2010 C. Tarren Dinsdale South Moor 287
14 2009 C. Tarren Dinsdale Seaton Carew 297
15 2008 S. Dance Ramside Chester Le Street 290
16 2007 D. Patterson Seaham Harbour Durham City 288
17 2006 M.P. Curry Brancepeth Hartlepool 285
18 2005 M.P. Curry Brancepeth Brancepeth 282
19 2004 H. Hamilton Seaton Carew Eaglescliffe 291
20 2003 R.J. Aisbitt Bishop Auckland South Moor 283
21 2002 J. Harper Seaton Carew Darlington 281
22 2001 M. Ridley Consett Woodham 288
23 2000 A.J. Mclure Whickham Seaton Carew 300
24 1999 A.J. Mclure Whickham Brancepeth 292
25 1998 C. Hamilton Barnard Castle Barnard Castle 292
YEAR   WINNER   CLUB   VENUE   SCORE

wdt_ID YEAR   WINNER   CLUB   VENUE
1 2022 M. McCririck South Shields Beamish Park
2 2021 J. Kennedy Consett & District Heworth
3 2020 J. Glenn Bishop Auckland Woodham
4 2019 M. Thompson Seaham Chester Le Street
5 2018 W. Marshall Heworth Durham City
6 2017 I. McEntee South Moor South Moor
7 2016 J. Wilson Tyneside Seaton Carew
8 2015 R. Thompson Boldon Wearside
9 2014 D. Patterson Seaham Wynyard
10 2013 M. McCririck South Shields Consett
11 2012 G. Nesbitt Boldon Boldon
12 2011 C. Walton Chester Le Street Seaham
13 2010 D. M.Innes Hartlepool Dinsdale
14 2009 L. McCavanagh Woodham Brancepeth
15 2008 C. Tarren Dinsdale Seaton Carew
16 2007 R. Lee Tyneside Darlington
17 2006 G. Marchbank Durham City Houghton Le Spring
18 2005 G. Marchbank Durham City Castle Eden
19 2004 T. Maddison Castle Eden Ramside
20 2003 J. Harper Seaton Carew Eaglescliffe
21 2002 A.J. Mclure Whickham Chester Le Street
22 2001 D. Vest Wearside Hartlepool
23 2000 D.M. Innes Hartlepool Wearside
24 1999 G.J. Couzens Eaglescliffe Beamish Park
25 1998 G. Border Castle Eden Billingham
YEAR   WINNER   CLUB   VENUE

wdt_ID YEAR   WINNER   RUNNER-UP Venue
1 2015 Heworth Seaton Carew Wynyard
78 2014 Seaton Carew Dinsdale Spa George Washington
79 2013 Bishop Auckland South Moor South Shields
80 2012 Wynyard Stressholme Durham City
81 2011 Wynyard Whitburn Castle Eden
82 2010 Seaham Brancepeth Castle South Shields
83 2009 Seaham Bishop Auckland South Shields
84 2008 Durham City Wearside Castle Eden
85 2007 Whickham Boldon Durham City
86 2006 Bishop Auckland Castle Eden Billingham
87 2005 Wearside Ramside Seaton Carew
88 2004 Heworth Consett Chester Le Street
89 2003 Blackwell Grange Hartlepool Durham City
90 2002 Seaton Carew Durham City Chester Le Street
91 2001 Chester Le Street Crook Tyneside
92 2000 Darlington Billingham Eaglescliffe
93 1999 Bishop Auckland Whickham Durham City
94 1998 Whitburn Brancepeth Castle Castle Eden
95 1997 Wearside Hobson Castle Eden
96 1996 Wearside Bishop Auckland South Moor
97 1995 Bishop Auckland Seaham Hartlepool
98 1994 Tyneside Seaton Carew Brancepeth
99 1993 Wearside Hartlepool South Moor
100 1992 Ravensworth Houghton Le Spring Hartlepool
101 1991 Bishop Auckland Darlington South Moor
YEAR   WINNER   RUNNER-UP Venue

wdt_ID YEAR   WINNER RUNNER-UP VENUE
1 1909 Wearside Seaton Carew Coxgreen
78 1910 Wearside Seaton Carew South Shields
79 1911 Seaton Carew Wearside Seaton Carew
80 1912 Wearside Seaton Carew Coxgreen
81 1913 Tyneside Wearside Tyneside
82 1914 Seaton Carew Dinsdale Seaton Carew
83 1919 Wearside Sunderland Coxgreen
84 1920 Ravensworth Dinsdale Seaton Carew
85 1921 Ravensworth Sunderland Ravensworth
86 1922 Sunderland Ravensworth Seaham Harbour
87 1923 Seaham Harbour Dinsdale Dinsdale
88 1924 Wearside Ryton Tyneside
89 1925 Seaham Harbour Wearside Coxgreen
90 1926 Wearside Tyneside Brancepeth
91 1927 Tyneside Ravensworth (Tied) Cleadon
92 1928 Ravensworth Seaham Ravensworth
93 1929 Tyneside Ravensworth Seaton Carew
94 1930 Seaham Harbour Ravensworth Seaham Harbour
95 1931 Ravensworth Seaham Harbour Brancepeth
96 1932 Houghton Le Spring Dinsdale Dinsdale Spa
97 1933 Tyneside A Tyneside B Tyneside
98 1934 Ravensworth Wearside A Coxgreen
99 1935 Darlington Ravensworth Darlington
100 1936 South Shields Seaham Harbour South Shields
101 1937 Houghton Le Spring Seaton Carew Ravensworth
YEAR   WINNER RUNNER-UP VENUE

wdt_ID YEAR   WINNER SCORE VENUE
1 2022 Bishop Auckland 214 (+7) Ravensworth
78 2021 Ryton 209 (-1) Seaham
79 2020 Not Played (Covid-19)
80 2019 Not Played (Weather)
81 2018 Darlington 207 (-3) Hobson
82 2017 Woodham 217 (-2) Woodham
83 2016 Ryton 211 (+1) Ryton
84 2015 Billingham 209 (-1) Crook
85 2014 Seaham 201 Whitburn
86 2013 Ramside 211 Houghton Le Spring
87 2012 Bishop Auckland 223 Roseberry Grange
88 2011 Bishop Auckland 213 Bishop Auckland
89 2010 Consett 210 Consett
90 2009 Ramside 204 Seaham
91 2008 Boldon 207 Boldon
92 2007 Darlington 216 Ryton
93 2006 Dinsdale Spa 207 Dinsdale Spa
94 2005 Hydro 202 Hobson
95 2004 Whitburn 216 Hartlepool
96 2003 Knotty Hill 200 Boldon
97 2002 Oakleaf 203 Oakleaf
98 2001 Woodham 206 Barnard Castle
99 2000 Whitburn 216 Garesfield
100 1999 Whitburn 210 High Throston Grange
101 1998 Wynyard 213 Hartlepool
YEAR   WINNER SCORE VENUE

 

wdt_ID YEAR      WINNER                  CLUB              
67 2022 W. Marshall Heworth
68 2021 J. Kennedy Consett & District
69 2020 No County matches due to COVID-19
70 2019 J. Wilson Tyneside 
72 2018 G. Nesbit Boldon
73 2017 J. Wilson Tyneside                 
74 2023 G. Dixon Seaham
YEAR      WINNER                  CLUB              

Scratch OOM

wdt_ID YEAR   WINNER   CLUB
52 2003 H. Hamilton (Tied) Seaton Carew
53 2003 G. Marchbank (Tied) Durham City
54 2004 T. Maddison Castle Eden
55 2005 M.P. Curry Brancepeth Castle
56 2006 G. Marchbank Durham City
57 2007 B.D. Ross Heworth
58 2008 M.P. Curry Brancepeth Castle
59 2009 M.P. Curry Brancepeth Castle
60 2010 J.R. Simpson Whickham
61 2011 D. Patterson Seaham
62 2012 G. Nesbit Boldon
63 2013 M. McCririck South Shields
64 2014 A. Wilson Darlington
65 2015 R. Thompson Boldon
66 2016 R. Thompson Boldon
67 2017 R. Thompson Boldon
68 2018 J. Glenn Bishop Auckland
69 2019 W. Marshall Heworth
70 2020 J. Glenn Bishop Auckland
71 2002  A.C. Blythe Eaglescliffe
72 2021 M. McCririck South Shields
73 2022 M. McCririck South Shields
74 2023 J. Glenn Durham City
YEAR   WINNER   CLUB

wdt_ID YEAR      WINNER                  CLUB              
67 1958 W. Robson Wearside
68 1959 T.C. Hartley Eaglescliffe
69 1960 M .Gunn Beamish Park
70 1961 D. Hunter Boldon
72 1962 J.A. Sanderson Seaham Harbour
73 1963 G.R. Dixon Ravensworth
74 1964 C.E. Mowforth Eaglescliffe
75 1965 R. Hindhaugh Beamish Park
76 1966 G. Hedley Seaton Carew
77 1967 R. Webster Eaglescliffe
78 1968 J.W. Ord South Moor
79 1969 D.W. Mcclelland South Shields
80 1970 R. Clark South Moor
81 1971 R.W. Green Durham City
82 1972 R.W. Renaut South Shields
83 1973 H. Ashby Consett
84 1974 J.W. Ord South Moor
85 1975 A.M. Doxford Hartlepool
86 1976 D. Gresley-Grey Ravensworth
87 1977 J.L. Naisby Wearside
88 1978 A.J. Mcclure Whickham
89 1979 M. Latham Tyneside
90 1980 D.A. Conway Whitburn
91 1981 D. Patrickson Seaham
92 1982 D. Oughton Bishop Auckland Bl
YEAR      WINNER                  CLUB              

wdt_ID YEAR   WINNER COUNTY RUNNER-UP
1 1907 Almouth Northumberland Wearside
78 1908 Seaton Carew Durham Newbiggin
79 1909 Wearside Northumberland City Of Newcastle
80 1910 Northumberland Northumberland Wearside
81 1911 Newbiggin Northumberland Wearside
82 1912 Teesside Durham Whitley Bay
83 1913 Seaton Carew Durham Alnmouth
84 1914 Northumberand Northumberland South Shields
85 1920 Northumberland Northumberland Sunderland
86 1921 Newcastle United Northumberland Sunderland
87 1922 Dinsdale Durham Newcastle United
88 1923 Wearside Durham City Of Newcastle
89 1924 Chester Le Street Durham Gosforth
90 1925 Seaham Durham Northumberland
91 1926 Northumberland Northumberland Wearside
92 1927 Benton Park Northumberland Seaham
93 1928 Gosforth Northumberland Wearside
94 1929 City Of Newcastle Northimberland Tyneside
95 1930 Newcastle United Northumberland Ravensworth
96 1931 City Of Newcastle Northumberland Wearside
97 1932 Gosforth Northumberland Seaton Carew
98 1933 South Shields Durham Hexham
99 1934 Gosforth Northumberland Ravensworth
100 1935 City Of Newcastle Northumberland Ravensworth
101 1936 Gosforth Northumberland Houghton Le Spring
YEAR   WINNER COUNTY RUNNER-UP

wdt_ID YEAR   WINNER RUNNER-UP VENUE
67 2022 Bishop Auckland Houghton-Le-Spring Crook
68 2021 Hobson Houghton-Le-Spring Boldon
69 2020 Not Played Due To Covid-19
70 2019 Brancepeth Castle Durham City Darlington
72 2018 Heworth Beamish Park Consett & District
73 2017 Bishop Auckland Beamish Park Beamish Park
74 2016 Durham City Hobson Heworth
75 2015 Brancepeth Castle Beamish Park Hartlepool
76 2014 South Moor Wearside Chester Le Street
77 2013 Durham City Durham City Billingham
78 2012 South Moor Seaton Carew Eaglescliffe
79 2011 South Moor Durham City Whickham
80 2010 Heworth South Moor Crook
81 2009 Heworth Barnard Castle Barnard Castle
82 2008 Heworth Durham City Beamish Park
83 2007 Durham City Barnard Castle Garesfield
84 2006 Heworth Brancepeth Castle Blackwell Grange
85 2005 Heworth Ryton Tyneside
86 2004 Ryton Hobson Bishop Auckland
87 2003 Roseberry Grange Ryton Heworth
88 2002 Seaton Carew Woodham Dinsdale Spa
89 2001 Heworth Chester Le Street Wearside
90 2000 Chester Le Street Barnard Castle Chester Le Street
91 1999 Eaglescliffe Durham City Durham City
92 1998 South Moor South Moor Bishop Auckland
YEAR   WINNER RUNNER-UP VENUE

wdt_ID YEAR WINNER CLUB VENUE
67 1953 G. Olaman Castle Eden Hartlepool
68 1954 E. Waterhouse Chester-Le-Street Cox Green
69 1955 J.H. Banfield South Shields South Shields
70 1956 Not Played
72 1957 C. Young Ravensworth Ravensworth
73 1958 A. Simpson South Moor Boldon
74 1959 J. Morris Chester Le Street South Moor
75 1960 A. Balmer Seaham Seaham
76 1961 J.E.A. Wilson South Shields Durham City
77 1962 R. Fasson Houghton Le Spring Boldon
78 1963 C.W. Leach Bishop Auckland Bishop Auckland
79 1964 I. Maddison Beamish Park Whitburn
80 1965 J.G.G. Reid Dinsdale South Shields
81 1966 R. Smith Whitburn Whitburn
82 1967 W. Renwick Whickham Whickham
83 1968 D. Oughton Bishop Auckland Consett
84 1969 P. Tindale Beamish Park Beamish Park
85 1970 F. Wardle Consett Whickham
86 1971 J. Winn Beamish Park Chester Le Street
87 1972 P. Hennessey Castle Eden Castle Eden
88 1973 A. Craven Garesfield Garesfield
89 1974 F. Pomeroy Beamish Park Chester Le Street
90 1975 J.W. Wood South Moor Consett
91 1976 M.I. Wells Castle Eden Blackwell Grange
92 1977 I. Smith Brancepeth Garesfield

wdt_ID YEAR WINNER CLUB VENUE
102 2022 I. Bell Seaham Seaham
103 2021 A. Stanley Ramside Hall Castle Eden
104 2020 A. Duncan Bishop Auckland Wearside
105 2019 G. Longthorne Crook South Moor
106 2018 P. Anwyll Ramside Hall Ryton
107 2017 D. Collinson Bishop Auckland Bishop Auckland
108 2016 R. King Eaglescliffe Whitburn
109 2015 M. Hindson Roseberry Grange Hobson
110 2014 C. Bentham Seaham Garesfield
111 2013 G. Taylor Mount Oswald Darlington
112 2012 I. Bell Seaham South Moor
113 2011 M. Robinson Crook Boldon
116 2010 D.H. Hinge Bishop Auckland Seaham
117 2009 B. Hildreth Billingham Billingham
118 2008 N. Errington Eaglescliffe Eaglescliffe
119 2007 S. Blythe Woodham Woodham
120 2006 C. Coleman Stressholme Chester-Le-Street
122 2005 D. Pitt Whitburn Durham City
123 2004 S. Ridley Bishop Auckland Crook
126 2003 W. Johnson Consett Consett
127 2002 J.T. Beresford Wearside Wearside
128 2001 J. Hunter Woodham Wynyard
129 2000 A.C. Smith Dinsdale Spa Dinsdale Spa
130 1999 C. Turner Beamish Park Knotty Hill
131 1998 A. Brack Crook Crook

wdt_ID YEAR WINNER CLUB VENUE
102 1986 L. Archibold
103 1987 F. Burnett
104 1988 D. Younger Crook Seaham
105 1989 A. Todner Houghton-Le-Spring Houghton-Le-Spring
106 1990 R. Grainger Blackwell Grange Houghton-Le-Spring
107 1991 G. Hall Crook Darlington
108 1992 E. North Aycliffe Blackwell Grange
109 1993 P. Holmes Whickham Seaton Carew
110 1994 A. Dobson Durham City Consett
111 1995 G. Butterfield Houghton-Le-Spring Houghton-Le-Spring
112 1996 T. Malloy Crook Bishop Auckland
113 1997 A. Mullender Hartlepool Heworth
116 1998 G. Race Houghton-Le-Spring Whitburn
117 1999 V. Cooke Crook Seaham
118 2000 K. Jackson Crook Eaglescliffe
119 2001 J. Lenton Crook Heworth
120 2002 M. Parkin Crook Ryton
122 2003 B. Aitken Dinsdale Spa Blackwell Grange
123 2004 P. Craig Garesfield Garesfield
126 2005 C. Curry Crook Ravensworth
127 2006 K. Clark Bishop Auckland Hobson
128 2007 G.A. Russell Whitburn Whitburn
129 2008 M. Dunstone Stressholme Hartlepool
130 2009 K. Clark Bishop Auckland Consett
131 2010 A. Watt Roseberry Grange Roseberry Grange

wdt_ID YEAR   SPRING WINNER CLUB AUTUMN WINNER CLUB
1 1969 J.A. Milburn Chester Le Street J. Morris Chester Le Street
78 1970 H.W. Coyne Hartlepool S. Slater Chester Le-Street
79 1971 T. Mckay Seaton Carew R. Blakey Whitburn
80 1972 J. Thompson South Shields J. Cowen Tyneside
81 1973 M.H. Hooper South Shields J.F. Scott Whickham
82 1974 A. Brown Tyneside K. Walton Consett
83 1975 G.F. Fairlamb South Shields N.R. Cardew South Shields
84 1976 R. Fox South Shields D.S. Skelton Chester Le Street
85 1977 N.E. Raw Barnard Castle D.P.T. Bell Houghton
86 1978 W. Mckenzie South Shields A. Dawson Consett
87 1979 L. Brown Boldon A. Carr Tyneside
88 1980 K.B. Fleming Whitburn J.W. Lawson Heworth
89 1981 W. Fletcher Seaham No Competition
90 1982 D.G. Pickles South Shields H.W. Coyne Seaton Carew
91 1983 G. Heal Houghton K.B. Fleming Whitburn
92 1984 B.A. Sammitt Beamish Park A.J. Greenwood Bishop Auckland
93 1985 R. Weedy Ravensworth P. Murphy Consett
94 1986 I. Hodkinson Crook J. Miller Washington
95 1987 E.N. Younger Birtley D. Mcgee South Moor
96 1988 A.J. Greenwood Bishop Auckland H. Willis Ryton
97 1989 J.N. Willans Mount Oswald B. Clothier Woodham
98 1990 G.R. Cook Consett J. Wayper Consett
99 1991 J. Russell Hartlepool G.E. Carney Woodham
100 1992 I. Wood Ravensworth D. Bennett Seaham
101 1993 P. Robinson Woodham E. Wilson Whickham
YEAR   SPRING WINNER CLUB AUTUMN WINNER CLUB

wdt_ID YEAR      WINNER                  CLUB              
69 2022 C. Sturdy & A. Whitehill Durham City
70 2021 Not Played Due To Covid-19
72 2020 Not Played Due To Covid-19
73 2019 I. Mcpherson & S. Oliver Chester-Le-Street
74 2018 C. Robinson & J. Petrie Oakleaf
75 2017 W. Leathley & G. Murphy Consett & District
76 2016 D. Heckles & T. Bowman Ramside
77 2015 S. Ireland & B. Mcgruddy Dinsdale Spa
78 2014 K. Maddison & A. Magrs Ramside
79 2013 B. Munroe & R. Young Houghton Le Spring
80 2012 J. Darbyshire & N. Kerr Billingham
81 2011 A. Baines & S. Miller Stressholme
82 2010 A. Watson & A. Baines Stressholme
83 2009 B. Shotton & A.D. Stewart Beamish Park
84 2008 C. Brown & L. Dawson Durham City
85 2007 G. Charlton & J. Welsh Darlington
86 2006 J. Abley & D. Laws Mount Oswald
87 2005 G. Iley & R. Robson Birtley
88 2004 P. Crawford & W. Bell Hetton Le Hill
89 2003 A. Burnside & P. Crawford Hetton Le Hill
90 2002 K. Harvey & K. Thomas Birtley
91 2001 M. Quarmby & N. Harker Crook
92 2000 I. Logue & G. Macdonald Whickham
93 1999 P.J. Wright & S. Cossins Dinsdale Spa
94 1998 G. Miller & I. Sim Hydro
YEAR      WINNER                  CLUB