More

Durham County Golf Union

 

DURHAM COUNTY GOLF UNION
Executive Committee Members (as elected).
Current                       
  Dr A.E. Morison Seaton Carew 1908  >  1909        
    T.E. Hill Durham City 1908 > 1919        
    R. Purvis South Shields 1908 > 1917        
    W. Blain Darlington 1908 > 1910        
    F.P. Paynter Birtley 1908 > 1912        
    E.J. Henderson Hartlepool 1908 > 1912        
    F.. Gray Bishop Auckland 1911 > 1912        
    H.L. Macgregor Dinsdale Spa 1913 > 1932        
    A.T. Foxall Hartlepool 1913 > 1914        
    W. Brunskill Darlington 1913 > 1919        
    W. Temple   1919 > 1921        
    W. Watson Whickham 1920 > 1921     & 1930 > 1937
    A.B. Crosby Seaton Carew 1920 > 1921        
  Dr J.A. Neilan Seaham Harbour 1922 > 1930*        
    W.R. Harrison Seaton Carew 1922 > 1938*        
    T.S. Wraith Ravensworth 1928 > 1931*     & 1934 > 1947*
    A.C. Patterson Wearside 1931 > 1937*        
    I. Young   1932 > 1933        
    F.G. Harland Seaham Harbour 1933 > 1937        
    W.J. Brock South Shields 1934 > 1935*        
    A.. Spraggon Whitburn 1938 > 1946        
    J.B. Waugh Seaham Harbour 1939 > 1940        
    W.A. Crichton Chester le Street 1940 > 1948*        
    C. Donovan   1940 >  ?        
    A.H. Dickinson Brancepeth Castle 1946*            
    A.. Harrison Ravensworth 1946 > 1957*        
    J.I. Chapman Seaton Carew 1946 > 1948        
    A.. McIntyre Darlington 1947 > 1951        
    F.. Havis Tyneside 1947 > 1950*        
    C.G. Bunting Seaton Carew 1949 > 1950*        
    J.H. Carter Chester le Street 1949 > 1967*        
    J.V. Todd Brancepeth Castle 1950 > 1956*        
    J.A. Simpson Brancepeth Castle 1951 > 1962*        
    J.P. Burns Heworth 1952 > 1960*        
  Dr J.W.A. Rodgers Seaton Carew 1951*            
    R. Dalkin Consett 1951 > 1965*        
    R. Dixon Eaglescliffe 1952 > 1954        
    J.H. Evers South Shields 1953 > 1954*        
    F.. Newby Hartlepool 1955 > 1963        
    J.. Wardman Dinsdale Spa 1955 > 1961        
    W. Robson Wearside 1957 > 1958     & 1960 > 1970*
    S.G. Ward. South Shields 1959 > 1964*        
    S.. Bell Darlington 1960 > 1967*        
  Dr J.J. Kinsella Whitburn 1960 > 1967*        
    G.W. Wilde Ravensworth 1961 > 1963        
    H.V.C. Funnell Boldon 1963 > 1971        
    J.. Dawson Wearside 1963 > 1965        
    H.W. Coyne Hartlepool 1964 > 1967*        
    I.R. Hornsby Ravensworth 1964 > 1968        
    T.C. Hartley Eaglescliffe 1965 > 1970*        
    W.C. Welsh Seaton Carew 1965 > 1968        
    F.M. Boulton Wearside 1966 > 1970*        
    G.K. Kerwood Durham City 1966 > 1974*        
    J.J. Deane Tyneside 1968 > 1981        
    W.H. Loades South Shields 1968 > 1980        
    B.L. Bolam Ravensworth 1969 > 1972     & 1985 > 1993*
    W.J. Peach Seaton Carew 1969 > 1973        
    E.. Ellis Bishop Auckland 1970 > 1980*        
    S.. Routledge Whitburn 1971 > 1982*        
  Dr R.P. Tanham Beamish Park 1971 > 1982        
    E.P. Palmer Hartlepool 1972 > 1977        
    T.W. Ellison Consett 1973 > 1975        
    E.G. Bunting Seaton Carew 1974 > 1982*   PR     
    O. Snowdon Birtley 1975 > 1986*        
    J.G. Askew Consett 1976 > 1984*        
    J.L. Still Eaglescliffe 1978 > 1986        
    W.P Murray Seaton Carew 1979*       SE/PR    
    H.J. Bolton Ravensworth 1981 > 1984        
    L. Oughton Bishop Auckland 1981 > 1986*        
    G.. Olaman Castle Eden 1982 > 1988*        
    A.O. Lancaster Seaton Carew 1983 > 1984        
    A.S. Parkin Durham City 1983 > 1988   1991 > 1996*
    W. Hepplewhite Seaham Harbour 1983 > 1991*        
    J.R. Crombie Whickham 1985 > 1993*        
    D.M. Atkinson Consett 1985 > 1995*        
  L. Inskip Beamish Park 1987*       SE PR     
    D.. Green Darlington 1987 > 1998        
    J.N. Walker Wearside 1987 > 1988*        
    A.. Evans Heworth 1988 > 1997        
    F.J.S. Johnson Boldon 1989 > 1990        
    R. Fox. South Shields 1989 > 1991        
    B.E. Carter Blackwell Grange 1991 > 1999*   PR     
    T.I. Flowers Brancepeth/Ramside 1992 > 2002*   PR     
    W. Mitchell Beamish Park 1992 > 1998        
  P. Durno Chester le Street 1994 > 2005*   PR     
  E.. Kirtley Houghton le Spring 1994 > 2003*   PR     
  G.P. Hope Wearside 1994* 2013*    PR     
    D.. Olley Billingham 1996 > 2005*   VP    
    F.. Griffiths Seaton Carew 1997 > 2001        
    C.A. Reay Ravensworth 1997 > 2000        
  H. Willis Ryton 1997 > 2007*   PR    
  C.A. Camp Crook 1997 2009*    PR    
    K.G. Ayre Eaglescliffe 1998 > 1998        
  N. Brown Durham City 1998 > 2007*   VP     
    D.V. Duffy George Washington 1999 > 2003        
    R.W. Benton Boldon 1999 > 2002        
    J.. Whitfield Darlington 1999 > 1999        
    I. Logue Whickham 2000 > 2001        
    A.D. Roberts Ravensworth 2001 > 2011*   PR     
    A.. Walton Durham City 2003 > 2012        
    K.N. Park. Dinsdale Spa 2003 > 2004        
    G.R. Hodgson Garesfield 2003 > 2011        
    D.. Newton Castle Eden. 2003 > 2004        
  J. Kirk Billingham 2004 > 2015*   PR     
    M.R. Sample Eaglescliffe 2005 > 2014*        
  J.F. Sanderson Beamish Park 2005 > 2018*    VP     
  A. Garrity Chester le Street 2006 > 2017*   PR     
  C.H. Thomas Ryton 2006 > 2014*   VP    
  P.T. Dewar Wearside 2008 > 2019*   PE    
  R. Baines-Bennett Boldon 2008 > 2015*   VP     
    A. Bell Heworth 2009 > 2009*        
    G.M. Crawford Castle Eden. 2010* > 2017        
    K. Joel Chester le Street 2011 > 2018*    VP     
    D. Livingston Castle Eden. 2012* 2018         
    P.K. Whittaker Ryton 2012 > 2013        
    J. Bosanko Beamish Park 2013 > 2016*   TR     
    D. Good Billingham 2013 > 2014        
  G. Johnson Bishop Auckland 2013            
  D.L. Proud Darlington 2014 > 2017*   TR    
  J.K. Ward Durham City 2015*       SE     
    D.G.A. Cessford Knotty Hill 2016 > 2019        
  M.. Greener Rockliffe Hall 2017            
  J. Gough South Shields 2017            
  J. Holmes Dinsdale Spa 2017            
  B.. Munroe Houghton le Spring 2017            
  T. Bowman Ramside Hall 2018            
  G. Storm Hartlepool 2018*       VP    
  R. Lotz  Heworth  2019             
  D. Collett Ingleby Barwick 2019            
  N. Burke Ravensworth 2019            
C   I.A. Shaw Eaglescliffe 2020            
C   J.J. Wilson  South Shields 2020              
C   P. Greenwell Hartlepool 2020            
  * Indicates that they were no longer elected members of the Executive Committee, but subsequently remained on the Executive upon taking the office of County President (PR), Chairman (CH), President-Elect (PE), Vice President (VP), County Secretary (SE), Treasurer (TR) or Competition Secretary.




Created by intelligentgolf version 10.1.2.