More

Durham County Golf Union

NORTHUMBERLAND AND DURHAM INTER COUNTY FOURSOMES CHAMPIONSHIP 2021

 

Due to a decision by the DCGU not to host any County Fixtures during April, the Inter County Foursomes will instead follow a similar format to the Clark Cup this season. The early rounds will be played on a home or away basis, with a re-draw made after each round. The semi-finals and final will be hosted by the County at the end of the season on the dates stipulated.

 

The preliminary draw for this years Inter County Foursomes will be made on Friday 30th April.

Preliminary Round (If required) - To be played no later than Sun 30th May (home/away).

Round 1 - To be played no later than Sun 27th June (home/away).

Round 2 - To be played no later than Sun 25th July (home/away.

Round 3 (Quarter Finals) - To be played no later than Sun 22nd August (home/away).

Semi-Finals - To be played at neutral venues on a date agreed with the County Secretary.

County Final & Inter County Final - To be played on Saturday 2nd October at Brancepeth Castle GC.

 

County Foursomes Rules 2021

Inter County Final

1. Close House (Won on the 19th) v Bishop Auckland

 

County Final 

1. Castle Eden v Bishop Auckland (Won on the 19th) 

 

Semi-Finals

1. Castle Eden (Won by 2holes) v Eaglescliffe 

2. Bishop Auckland (Won 7&6) v Whitburn 

 

Third Round Draw

1. Whitburn (Won 2&1) v Ineos

2. Durham City v Eaglescliffe (Won 2up)

3. Bishop Auckland (Won 2&1) v Hobson 

4. Castle Eden (Won 1up) v Crook

To be played no later than Sunday 22nd August 2021.

 

Second Round Draw

1. Seaham v Bishop Auckland (Won 1up)

2. Brancepeth Castle v Eaglescliffe (Won 3&2)

3. Crook (Won 6&5) v Heworth

4. Consett v Castle Eden (Won 1up)

5. Ineos (Won 2ip) v Beamish Park 

6. Hobson (Won 6&5) v Wynyard

7. Whitburn (Won 4&3) v Garesfield

8. Boldon v Durham City (Won 2&1)

 

First Round Draw

1. Wearside v Consett (Won 1up)

2. Dinsdale v Boldon (Won 2&1)

3. Darlington v Crook (Won 3&2)

4. Garesfield (Won 1up) v Roseberry Grange

5. Houghton-le-Spring v Seaham (Won on 20th)

6. Durham City (Won 4-3) v G. Washington

7. Billingham v Ineos (Won 19th)

8. Beamish Park (Won on 20th) v Ravensworth

9. Eaglescliffe (Conceded) v Barnard Castle

10. Rockliffe v Brancepeth Castle (Won 2&1)

11. Bishop Auckland (Won 4&2) v Whickham

12. Heworth (Won 7&6) v Birtley

13. Whitburn (Conceded) v Seaton Carew

14. Chester-le-Street v Castle Eden (Won 1up)

15. Tyneside v Hobson (Won 4&3)

16. Blackwell Grange v Wynyard (Won 1up)

 

Preliminary Round Draw

1. Hartlepool v Houghton-le-Spring (Won on 19th)

2. South Moor v Boldon (Won 5&3)

3. South Shields v Chester-le-Street (Won 1up)

4. Birtley (Won 2&1) v Ramside 





Created by intelligentgolf version 10.1.2.