More

Durham County Golf Union

 

CLARK CUP 2018

 

Clark Cup 2018 - Competition Conditions

 

Deadlines for rounds are:

Preliminary Round - Monday 30th April - Draw to be made on Monday 26th March.

Round 1 - By end of Monday 28th May

Round 2 - By end of Monday 25th June

Round 3 - By end of Monday 23rd July

Semi Finals - On Sunday 19th August (1pm) - Wearside GC (Please note that this date has been changed from 12th).

Final - To be played on Sunday 2nd September - Venue TBC

 

Heworth are Clark Cup Champions for 2018 after beating Wynyard in a close final at Castle Eden with the 5th and deciding game being won on the 2nd extra hole!

 

 

Final - Played on Sun 2nd September (1.30pm) at Castle Eden GC

 

1. Wynyard v Heworth (Won 3-2)

 

Semi Final - Played on Sun 19th August (1pm) at Wearside GC

 

1. Wynyard (Won 3-2) v George Washington

2. Heworth (Won 4-1) v South Shields

 

3rd Round - to be played by end of Mon 23rd July.


1. Seaham v Heworth (Won 3-2)

2. South Shields (Won 4-1) v Darlington

3. Wynyard (Won 5-0) v Tyneside

4. G. Washington (Won 3-2) v Durham City

 

2nd Round - to be played by end of Mon 25th June.

1. Durham City (Won 3.5-1.5) v Consett & District

2. Houghton le Spring v South Shields (Won 4-1)

3. Whitburn v Seaham (Won 4-1)

4. George Washington (Won 3-2) v Bishop Auckland

5. Darlington (Won 3.5-1.5) v Eaglescliffe

6. Heworth (Won 3.5 - 1.5) v Castle Eden

7. Wynyard (Won 4-1) v Boldon 

8. Tyneside (Won 4-1) v Ravensworth

 

1st Round - to be played by end of Mon 28th May.

1. Blackwell Grange v Castle Eden (Won 4-1)

2. Seaton Carew v Seaham (Won 3-2)

3. Hobson v Tyneside (Won 3-2)

4. Rockliffe v Wynyard (Won 3-2) 

5. Ravensworth (Won 4-1) v Ramside Hall

6. Whitburn (Won 4.5-0.5) v Chester le Street

7. Boldon (Won 5-0) v Crook

8. Brancepeth Castle v Houghton le Spring (Won 3.5-1.5)

9. South Shields (Won 3-2) v South Moor

10. Whickham v Durham City (Won 3-2)

11. Consett & District (Won 5-0) v Beamish Park

12. Darlington (Won 4-1) v Barnard Castle 

13. George Washington (Won 3-2)  v Ineos

14. Eaglescliffe (Won 5-0) v Hartlepool

15. Heworth (Consession) v Ryton

16. Bishop Auckland (Won 5-0) v Dinsdale Spa

 

Preliminary Round - to be played by end of Mon 30th April

1. Hartlepool (Won 4-1) v Billingham

2. South Moor (Won 3-2) v Wearside

3. Birtley v Hobson (Won 4-1) 

4. Consett & District (Won 5-0) v Garesfield

 

 





Created by intelligentgolf version 10.1.2
CONGU® is Copyright Council of National Golf Unions.